SpotlightZagadnienie: Widoki uproszczone

To zagadnienie stanowi przegląd funkcji i parametrów widoku uproszczonego. Zawiera ono wyjaśnienie, w jaki sposób widoki uproszczone wchodzą w interakcje z modelem 3D oraz odsyłacze do dalszych informacji na temat tworzenia i edycji widoków uproszczonych. 

LightingDesign203903.png 

Funkcje i widoczność

Polecenie Utwórz widok uproszczony wykorzystuje model 3D do czytelnych widoków 2D, przydatnych w dokumentacji. Zdefiniuj widok 2D dla każdego widoku uproszczonego, zachowując jednocześnie orientację modelu 3D i ustawienia jego widoku. Przykładowo wydrukuj rysunki w widoku uproszczonym, stosując rzut 2D/główny, ale zachowaj przy tym widok z przodu modelu w oknach przekroju. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, zob. Tworzenie widoków uproszczonych.

Aby zmniejszyć rozmiar pliku, widoki uproszczone nie duplikują modelu. Zamiast tego gwarantują one aktualną grafikę 2D dla geometrii modelu 3D. Włącz polecenia Zastąp urządzenie, Znajdź i zmień oraz Numeracja urządzeń oświetleniowych dla obiektów w widokach uproszczonych, a obiekty w modelu zostaną zaktualizowane jednocześnie. Ustawienia obiektów w modelu można edytować w palecie Info dla ich widoków uproszczonych; zob. Ustawienia widoku uproszczonego. Etykiety danych, umieszczone na obiektach w widokach uproszczonych, wyświetlają dane z powiązanych obiektów w modelu; zob. Wstawianie etykiet danych.

Widoki uproszczone są interaktywne: w związku z tym znajdujące się w nich podwieszenia i obciążenia można przesuwać, obracać i odbijać w lustrze (obciążenia uproszczone muszą znajdować się na tej samej płaszczyźnie co podwieszenia uproszczone). Przemieszczenie obiektu w widoku uproszczonym - podobnie jak w modelu 3D - spowoduje, że dołączone do niego obciążenia zostaną przesunięte i obrócone wraz z nim; zob. Zagadnienie: Dodawanie obciążeń do podwieszenia. Ponieważ widoki uproszczone są tylko dostępne w 2D, nie biorą udziału w kalkulacjach Braceworks.

Widoki te mogą pokazywać urządzenia, które są zasłonięte w widoku modelu. Przykładowo urządzenia podwieszone pod spodem można odsunąć od kratownicy, aby były widoczne w widoku uproszczonym typu „Z góry”. Linie pomocnicze łączą przesunięte urządzenia z ich punktami podwieszenia na kratownicy. Punkty zawieszenia definiują, w których miejscach są wykonywane obliczenia dla powiązanych obciążeń w modelu 3D. Konieczna jest wersja Braceworks. Opcjonalnie można włączyć opcję „Pokaż obrys” w palecie Info, dzięki czemu widoczna będzie „przestrzeń” zajmowana przez obciążenie.

Aby zarządzać atrybutami i widocznością linii pomocniczych oraz obrysu, należy zdefiniować odpowiednie klasy w zakładce Obciążenia/podwieszenia. Przejdź do: Ustawienia Spotlight: zakładka Obciążenia/podwieszenia.

LightingDesign203904.png 

Interakcje z modelem 3D

Model oraz jego widok uproszczony są powiązane ze sobą za pomocą zależności nadrzędny-podrzędny. Ich wzajemne interakcje mogą przebiegać w następujący sposób:

Operacje w widoku modelu

Efekty w widoku uproszczonym

Dodanie obiektu podwieszenia do systemu podwieszenia

Brak

Przesunięcie lub obrót systemu podwieszenia

Brak

Usuwanie podwieszenia

Usuwanie podwieszenia w widoku uproszczonym oraz wszelkich dołączonych do niego obciążeń

Dodanie obciążenia do podwieszenia

Dodanie obciążenia do podwieszenia w widoku uproszczonym

Przesunięcie punktu zawieszenia obciążenia w skojarzonym z nim systemie podwieszenia

Przesunięcie obciążenia na podwieszeniu w widoku uproszczonym

Jeśli obciążenie jest odsunięte w widoku uproszczonym, wtedy tylko jego punkt zawieszenia zostanie przesunięty w systemie podwieszenia. Odsunięcie obciążenia nie ulegnie zmianie, natomiast linia pomocnicza zostanie tak dostosowana, aby pozostała połączona z nowym punktem zawieszenia. Zob. Przesuwanie obciążeń w widoku uproszczonym przy użyciu punktów kontrolnych.

Przesunięcie obciążenie z jednego podwieszenia do drugiego 

Przesunięcie obciążenia w widoku uproszczonym do obiektu podwieszenia, jeśli istnieje widok uproszczony tego obiektu. W przeciwnym razie obciążenie zostanie usunięte z widoku 

Obrót obciążenia

Brak

Usuwanie obciążenia

Usuwanie obciążenia w widoku uproszczonym

Dodanie akcesorium do urządzenia oświetleniowego

Dodanie akcesorium do urządzenia oświetleniowego w widoku uproszczonym

Definicja legendy 2D urządzenia oświetleniowego

Zastosowanie legendy 2D do urządzenia oświetleniowego w widoku uproszczonym

Numeracja obiektów na planie oświetlenia

Numeracja obiektów w widoku uproszczonym

Definicja kolorów urządzenia przy użyciu ustawień Spotlight: Ustawienia Spotlight: Urządzenie oświetleniowe: Klasy i kolor

Zastosowanie ustawień kolorów do urządzeń oświetleniowych w widoku uproszczonym

Podczas edycji modelu 3D, widoki uproszczone mogą nie aktualizować się automatycznie, czyli nie odzwierciedlają natychmiast wprowadzonych zmian. Więcej informacji na ten temat znajduje się w zagadnieniu: Aktualizacja widoków uproszczonych.

Operacje w widoku uproszczonym

Efekty w widoku modelu

Przesunięcie lub obrót systemu podwieszenia

Brak

Usuwanie podwieszenia

Brak

Dodanie obciążenia do podwieszenia

Dodanie obciążenia do skojarzonego podwieszenia

Przesunięcie punktu zawieszenia obciążenia w skojarzonym z nim systemie podwieszenia

Przesunięcie skojarzonego obciążenia w systemie podwieszenia

Odsunięcie obciążenia

Brak

Przesunięcie obciążenie z jednego podwieszenia do drugiego

Przesunięcie skojarzonego obciążenia do jego systemu podwieszenia

Obrót obciążenia

Brak

Usuwanie obciążenia

Brak

Dodanie akcesorium do urządzenia oświetleniowego

Dodanie akcesorium do skojarzonego urządzenia oświetleniowego

Numeracja obiektów na planie oświetlenia

Numeracja obiektów powiązanych. W przypadku automatycznej numeracji kolejność jest zdefiniowana przez rozmieszczenie obiektów w widoku uproszczonym.

Tworzenie widoków uproszczonych

Zagadnienie: Obiekty systemu podwieszenia

Zagadnienie: Tworzenie obiektów nośnych

Zarządzanie obciążeniami

Zamiana urządzeń oświetleniowych

Polecenie Znajdź i zmień

Numeracja obiektów na planie oświetlenia